5 tipů, jak začít se zero waste

Vytvořeno |

Určitě jste o tomto principu už někdy slyšeli, a pokud ne, určitě pokračujte ve čtení. Zero waste je označení životního stylu, který podporuje život bez zbytečných odpadků. Tvrdí, že jakékoliv zdroje by měly být recyklované a znovu používané, stejně jako se tomu děje v přírodě. Jde vlastně o skvělý způsob jak ušetřit přírodu aniž byste se museli příliš obětovat. Zaujalo vás to? Pokud ano, zde vám přinášíme několik tipů, jak se zero waste začít.

1. Pořiďte si lahev, kterou lze používat dlouhou dobu

Nekupujte už pití v jednorázových PET lahvích, které zabírají spoustu místa na skládkách a velmi škodí přírodě. Pořiďte si raději lahev, do které si budete moct pití dávat opakovaně. Jestli skleněnou, kovovou, nebo plastovou už je vcelku jedno. Podstatné je, že nebudete každý den vyhazovat do koše zbytečný kus plastu.

water bottle 962934 1920

2. Nepoužívejte jednorázová brčka

Jednorázová plastová brčka dávají přírodě zabrat víc, než by se mohlo zdát. Přitom v dnešní době existuje několik alternativ, kterými můžete plastová brčka nahradit. Jednou z nich jsou papírová brčka, která jsou k přírodě sice šetrnější než plast, nicméně stále jsou jednorázová. Nejlepšími možnostmi jsou tedy třeba brčka kovová, skleněná, nebo bambusová. Pořiďte si je a příroda vám bude určitě vděčná!

glass 4519113 1920

3. Používejte ekologické tašky a sáčky

Jednorázové igelitové tašky a plastové sáčky jsou pro přírodu nepříjemnou zátěží. Pokud na nich trváte, používejte je alespoň opakovaně, nevyhazujte je hned po prvním použití. I když je ale použijete vícekrát, dřív nebo později se stejně někde roztrhnou nebo jinak poškodí a budete je muset vyhodit. Nejlepším řešením jsou proto různé látkové tašky a plátěné pytlíky, které můžete používat mnohem déle.

shopping bag 231953 1920

4. Nekupujte zbytečnosti, které nepotřebujete

Tento bod může být pro spoustu lidí obtížný, protože přiznejme si to, každý si občas rád koupíme věc, která je nám úplně k ničemu a pak na ní jen sedá prach. Pokuste se to však co nejvíc omezit a kupovat skutečně jen věci, které potřebujete. Pomůže to nejen vaší peněžence, ale také matce přírodě, protože tím snížíte množství odpadu.

rubbish 143465 1920

5. Recyklujte odpad

Ne vždy je možné odpad zredukovat úplně a nějaké ty odpadky stejně prostě máte. Na tom samozřejmě není nic špatného, všichni, krom nějakých opravdu zapálených lidí, odpad zkrátka produkujeme. Pokud ale opravdu chcete přírodě ušetřit práci, nezapomeňte na recyklaci. Díky ní se již použité materiály budou moct použít znova a na skládkách bude hned méně odpadu!

recycle 237874 1920

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *