Dyson V15 recenze

Recenze vysavače Dyson V15

Vytvořeno |

Vysavač Dyson V15 se stane neocenitelným pomocníkem při úklidu v každé domácnosti. Jaký je a co všechno umí?

Jednička mezi tyčovými vysavači

Dyson V15 patří mezi tyčové vysavače. Tato zařízení efektivně kombinují přednosti smetáku a klasického vysavače.

Mezi zásadní výhody patří hlavně dobrá ovladatelnost a skladnost. Kladem těchto přístrojů je i jejich univerzálnost. Původně byly tyčové vysavače schopné obstarat hlavně menší domácnosti, ty současné však bez problémů zvládnou precizně uklidit i větší prostor.

Tyčové vysavače jsou díky podobě inspirované běžným smetákem maximálně skladné. Můžete je tak mít uloženě v každé kuchyni a pro případ nepořádku jsou tito šikovní pomocníci kdykoli po ruce.

01 V15 Detect Most powerful LB PDP

Dostupné modely Dyson

Vysavač Dyson V15 se na trh dodává hned ve dvou variantách:

 • Dyson V15 Detect Absolute
 • Dyson V15 Detect Absolute Extra

Konstrukce vysavače

Motor Dyson Hyperdymium

Vysavač Dyson V15 se může pyšnit statusem jednoho z nejlepších vysavačů současného trhu. Pomyslným srdcem je výkonný motor Dyson Hyperdymium, který zajišťuje maximální sací výkon. Digitální motor dosahuje až 125 000 otáček za minutu.

Tento motor představuje vyvrcholení více než dvou dekád výzkumu a vývoje. Cílem konstruktérů značky Dyson bylo najít motor, který bude nejen dostatečně účinný, ale i lehký. Motory Dyson proto fungují odlišně od běžných kartáčových motorů. Kartáč nahradila digitální pulzní technologie, přidány byly neodymové magnety a keramická hřídel, která je třikrát pevnější než ocel. 

Sací výkon

Sací výkon je stěžejním parametrem každého vysavače. Ani v tomto případě tomu není jinak. I modelu Dyson V15 Detect Absolute Extra dosahuje sací výkon 230 AW. Maximální sací výkon modelu Absolute se uvádí 240 AW.

Výkon se definuje v jednotkách air watt, což jsou obdobné jednotky jako watt. Tyto parametry dělají z obou vysavačů jedny z nejvýkonnějších modelů celé značky.

Na sací výkon má primárně vliv konstrukce vysavače a zpracování hubice, ale i vysávaná plocha. Pozor, tento parametr není nijak předurčen příkonem. Příkon určuje množství spotřebované elektrické energie.

Filtrační systém

Sací výkon je spjat s filtračním systémem. Právě použitá filtrace by výkon vysavače měla umocnit. Obecně nejúčinnější jsou vysavače obsahující HEPA filtr. Ten má podobu skládaného filtru v plastovém rámu a je velmi hustý. Proto zachycuje i ty nejjemnější nečistoty.

Účinným HEPA filtrem jsou vybaveny i oba modely Dyson. Filtrační systém je celkem pětistupňový. Proto zachytává plných 99,99 % mikroskopických částic a alergenů již od velikosti 0,3 mikronu (cigaretový kouř, roztoči). Zpět vypouští pouze čistý vzduch.

Filtr vysavače Dyson je rovněž možné snadno omýt. Tím odstraníte nahromaděný prach a zároveň zvýšíte opětovně výkon svého vysavače.

Použité technologie

Laserová technologie pro odhalování neviditelných nečistot

Tento vysavač si poradí skutečně dokonale i s jemnými nečistotami. Disponuje i vysoce výkonnou laserovou technologií implementovanou na hubici Laser Slim Fluffy™. Ta dokáže díky zelenému laserovému paprsku, který svítí pod přesným úhlem, nasnímat prachové částice, které běžně nejsou vidět.

Díky tomu vám vysavač Dyson V15 umožní ještě důkladnější úklid. Piezo senzor zároveň neustále počítá a měří velikost prachových částic. Pokud je to nutné, vysavač svůj výkon v aktivovaném režimu Auto automaticky navýší.

Laserový paprsek svou funkci plní velmi dobře v porovnání s LED přisvícením ostatních vysavačů. Avšak nejlépe svou práci vysavač Dyson zvládne odvést v podvečerních hodinách. Jestliže vám tak nevadí úklid přeložit na pozdější čas, udělá vám Dyson V15 vůbec nejlepší službu. Laserová technologie se navíc dá jednoduše vypnout, pokud ji zrovna nemáte zájem používat.

Dlužno ovšem dodat, že to se s vysokou pravděpodobností nestane, neboť uživatelé se shodují, že tato funkce je nejen užitečná, ale do značné míry i zábavná. Uklízení tak dostane nový impuls a začne vás opravdu bavit.

Dyson V15 laser

Tři sací režimy

Vysavač může využívat hned trojicí sacích režimů:

 • Auto – tento režim zajišťuje inteligentní přizpůsobení tak, aby došlo k vyvážení doby chodu a výkonu vysavače
 • Eko – mód je primárně určen pro delší dobu chodu
 • Boost – úroveň Boost je určena pro intenzivní a krátké vysávání

K režimům je nutno podotknout, že jejich přítomnost je sice zajímavá, ale velká část majitelů vysavače Dyson si nejspíš naprosto vystačí pouze s módem Auto.

LCD displej pro přesvědčivé důkazy o úklidu

O tom, jak si vysavač vede, vás přesvědčí nejen precizně uklizená podlaha, ale také LCD displej. Ten v reálném čase zobrazuje informace o tom, co je již vysáto, neboť dokáže analyzovat objem a velikost vysátých částic.

Displej přehledně poskytuje i další podstatné informace včetně odpočtu doby chodu s přesností na sekundy, upozornění na údržbu, sací režimy a stav nabití akumulátoru.

Root Cyclone™ pro konstantní výkon

Cyklónová technologie Root Cyclone™ dokáže díky 14 cyklónům vytvořit odstředivou sílu až 100 000 G. Umí navíc spolehlivě separovat prach a nečistoty z nasátého vzduchu. To zaručuje, že u obou modelů Dyson V15 nedochází ke ztrátě výkonu.

Dyson V15 technologie

Uklízení s vysavačem Dyson V15 prakticky

Na které povrchy se hodí Dyson V15

Vysavač může být použit na všechny typy podlah, jako je dlažba, vinyl nebo dřevo. Dyson V15 si poradí dokonce i s urputnými chlupy vašich domácích mazlíčků a napomůže vám doma udržet vysoký hygienický standard. Jde tak o vysavač, který najde uplatnění dokonce i v domácnosti obývané alergikem.

V první řadě je vhodný jednak na tvrdé povrchy. Pro tento účel se nejlépe hodí Laser Slim Fluffy™, pokud tak máte domácnost převážně bez koberců, využijete ji zřejmě většinu času. Měkká nylonová a antistatická karbonová vlákna této hubice dokonale odstraní prach ze všech hladkých podlah. Rotační kartáč lze mimo to i snadno vyndat a opláchnout teplou vodou.

Dyson V15 však svou sílu ochotně předvede i na koberci. V tomto případě nejlépe využijete hubici High Torque. Tato inteligentní podlahová hubice dokonale odstraní i vlasy a hrubší nečistoty. Díky polykarbonátovému hřebeni se vyhnete nepříjemnému namotávání vlasů. Nemusíte proto High Torgue zdlouhavě čistit a vysavač Dyson V15 je tak téměř bezúdržbový.

A hubice High Torque má ještě jednu zajímavou funkci. V automatickém režimu monitoruje díky technologii Dyson DLS™ (Dynamic Load Sensor) až 360× za sekundu odpor rotačního kartáče a dokáže výkon upravit v závislosti na typu podlahy.

Poslední součástí výbavy vysavače Dyson je hubice s kónickým kartáčem. Ta rovněž vysaje i vlasy a zvířecí chlupy. Specifický kónický tvar pak brání nežádoucímu namotávání. Doporučit ji lze primárně na čalounění, dále na matrace, ale i na koberce.

Kapacita prachové nádoby

Tento vysavač se vyznačuje bezsáčkovým provedením. Veškeré nečistoty proto putují do sběrné nádoby, odkud se následně vysypávají. Prachová nádoba nabízí standardní kapacitu, u modelu Absolute je to 0,77 litrů, u modelu Absolute Extra se uvádí 0,76 litru. Větší objem by určitě byl vítaným benefitem.

Nádobu vyprázdníte jednoduše pouhým stisknutím tlačítka. Díky tomu je úklid maximálně hygienický, s prachem a dalšími nečistotami nemusíte vůbec přijít do styku. To znamená, že se jich jednak nedotýkáte, ale nedochází ani k nežádoucímu víření prachu. Sběrnou nádobu můžete i snadno umýt.

Údržba je proto bezproblémová. Nicméně se hodí upozornit, že potíže můžete mít tehdy, pokud častěji vysáváte dlouhé vlasy, které někdy napoprvé úspěšně vysypat nelze.

Nabíjení a doba provozu

O provoz se stará moderní Li-Ion akumulátor s vysokou energetickou hustotou, který pochází přímo z dílny společnosti Dyson. Rozdíl mezi vysavači Dyson V15 Detect Absolute a Detect Absolute Extra tkví především zde, a to v době chodu.

Ta se u „nižšího“ modelu Detect Absolute pohybuje v Eko režimu na až 60 minutách. Model Detect Absolute Extra ve stejném módu nabídne až 120 minut provozu. Zároveň výrobce uvádí, že po celou dobu nedochází k poklesu výkonu.

Uvedená doba by měla být i s jistou rezervou pro běžné využití zcela dostačující, kompletní úklid celé domácnosti s ním zvládnete i za půl hodiny.

Pokud však chcete uklízet delší dobu nebo jste si zvláště oblíbili režim Boost, který je k baterii méně šetrný, pořiďte si k vysavači náhradní akumulátor. Jejich výměna je maximálně jednoduchá. Baterii jednoduše vyjmete stiskem tlačítka a nasadíte druhou.

Obě varianty shodně potřebují 4,5 hodiny nabíjení, což je poměrně zdlouhavé. Jako další inovaci by tak výrobce jednoznačně mohl implementovat rychlonabíjení. Coby nabíječka slouží praktický úchyt na stěně, případně dokovací stojan.

Vysavač je tak doslova vždy připraven k použití, kdykoli ho odložíte, můžete ho zároveň nabíjet a nestane se vám, že zapomenete.

Manipulace a komfort

Dyson V15 se vyrovná svým výkonem a důkladností úklidu i těžkým průmyslovým vysavačům využívajícím vodní filtr. Ve srovnání s nimi je však mnohem lehčí. Hmotnost obou vysavačů Dyson mírně přesahuje 3 kg.

Vzhledem k přítomnosti akumulátoru vás nebude omezovat ani kabel a oprostíte se od hledání zásuvek. To může být limitující hlavně v prostorách velkého domu.

Snadno s tímto přístrojem uklidíte i hůře přístupná místa včetně například i točitých schodů. To je především zásluhou podlahové hubice Laser Slim Fluffy. Ta je příjemně kompaktní, má šířku 25 centimetrů. Je zároveň lehká, dobře se s ní proto manévruje. Navíc má nízký profil, takže se bez problémů dostane i pod nábytek.

Komfortu používání neprospívají především dva faktory: Ten první je to, že vysavač sám o sobě nedrží postavený, proto si ho nemůžete odložit, když například potřebujete posunout nábytek. Druhý zásadnější problém je ten, že spouštěcí tlačítko je potřeba neustále držet.

DysonV15

Hlučnost

S komfortem úklidu souvisí i hlučnost vysavače, která by neměla být příliš vysoká. Vždy ji jednotliví výrobci uvádějí v decibelech. V případě modelu Detect Absolute i verze Extra činí hlučnost 82 dB.

Tím se vysavač Dyson nevymyká z běžných hodnot a v zásadě jej tak můžeme označit za tichý. Nespornou výhodou je to, že hlučnost přístroje se citelněji nezvyšuje ani tehdy, pokud jeho výkon zvýšíte na maximum.

Dostupné příslušenství

Co se týče příslušenství, ani levnější verze nijak neutrpěla. Oba modely shodně obsahují 3 hubice (štěrbinová hubice, inteligentní podlahová hubice High Torque, podlahová hubice Laser Slim Fluffy™) a celkem 5 nástavců (kombinovaná hubice, kartáč na odolné nečistoty, hubice s kónickým kartáčem, jemný mini kartáč na prach, adaptér pro vysávání pod nábytkem).

Varianta Detect Absolute Extra má v nabídce rozsáhlejší příslušenství. Přichází ještě s náhradním akumulátorem a praktickým stojanem.

Cena

Výraznější nevýhodou tohoto vysavače je i jeho cena, která je bezesporu citelně vyšší než u klasických úklidových pomocníků. Za verzi Dyson Detect Absolute zaplatíte 19 990 Kč, u vysavače Extra dokonce 22 990 Kč.

Nicméně pokud uvážíme jednoduchost používání a současně důkladnost úklidu, kvůli níž si ho většina uživatelů pořizuje, můžeme vcelku jednoznačně tvrdit, že se jeho koupě vyplatí.

Ocenit zaslouží i kvalita provedení včetně příslušenství. A to i přesto, že se na vysavači nedočkáte žádných prémiových materiálů, použit byl jednoduše plast. To do jisté míry vyvažuje poměrně zdařilé designové zpracování.

Závěrem ještě jedna důležitá otázka: Má smysl si připlácet za vyšší verze vysavače, když jsou si obě varianty parametrově víceméně podobné? Ačkoli za verzi Extra vám z peněženky vymizí dokonce o 3 000 Kč navíc, její nákup má určitě smysl, už kvůli náhradnímu akumulátoru.

Kde tedy koupím jedničku mezi vysavači?

Doporučujeme určitě využít oficiální obchod Dyson.cz

Před nákupem nezapomeňte zkontrolovat, zda pro Vás nemáme aktuální slevový kód Dyson.

Recenze vysavače Dyson V15
 • Motor
 • Zpracování
 • Výkon
 • Filtrační systém
 • Doba provozu a baterie
 • Manipulace
 • Cena
4.9

Závěr

Nejlepší ale také nejdražší verze vysavače od britské společnosti Dyson. Tento vysavač ohromí každého kdo rád i nerad uklízí. S tímto vysavačem se každodenní úklidy promění v zábavu. Dyson V15 je špičkou na trhu mezi domácími vysavači.

Výhody

 • Špičkový vysavač
 • Kvalita
 • Mnoho dalších výhod

Nevýhody

 • Vyšší cena (vzhledem k rozsáhlé výbavě nelze považovat za nevýhodu)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *