Zahradni nabytek 1 scaled

Jak vybrat vhodný nábytek na zahradu

Vytvořeno |

Chystáte se vybavit zahradu novým zahradním nábytkem? Pak si jeho výběr dobře promyslete. Vzhled hraje bezpochyby důležitou roli, nábytek ale musí být také praktický, abyste si s ním nepřidělávali zbytečnou práci a jeho užívání bylo maximálně pohodlné. Ukážeme vám, na co se zaměřit.

Nejdříve si odpovězte na základní otázky

Na jaké otázky si odpovědět, než se do výběru sestavy zahradního nábytku pustíte?

  • Bude potřeba s nábytkem pravidelně manipulovat? Pokud ano, je třeba se zaměřit na lehké materiály.
  • Můžete nábytek na zimu schovat do přístřešku? Některé materiály bez problému odolají zimnímu mrazu, jiné je ale potřeba uskladnit v garáži či ve sklepě nebo alespoň pořídit odpovídající krycí plachtu.
  • Hrozí nábytku zvýšená míra poškození? Pokud plánujete nábytek umístit v blízkosti grilu, ohniště nebo mimo přístřešek, určitě je potřeba zvolit odolnější materiál.
  • Jste ochotní věnovat nějaký čas také údržbě? Některé materiály nevyžadují údržbu žádnou, jiné je potřeba jednou za čas ošetřit, abyste prodloužili jejich životnost.
  • Budete na zahradě také stolovat, nebo chcete vytvořit spíše odpočinkový kout? Podle toho zvolíte buď klasický stůl s židlemi nebo třeba odpočinková křesla s možností sklopení opěradla a konferenční stůl.
Nabytek z prirodniho masivu

Hlavní roli hraje materiál zahradního nábytku

Když jste si ujasnili, co od zahradního nábytku očekáváte, můžete se pustit do výběru materiálu. Jejich vlastnosti se mohou velmi lišit.

Zahradní nábytek ze dřeva

Dřevo je pro zahradní nábytek dlouhodobě nejoblíbenější. Nejvyšší kvalitou a odolností vynikají exotické dřeviny jako eukalyptus, teak nebo severoamerický akát. Manipulace s nábytkem z exotických dřevin je sice kvůli vysoké váze náročná, takový nábytek ale můžete venku klidně nechat celoročně. Ideální je však přikrýt ho plachtou. Výrazně levnější a také lehčí bude nábytek z borovice nebo smrku, ten je však ideální před mrazem chránit.

Zahradni posezeni

U všech druhů dřeva počítejte s pravidelnou údržbou. Jednou za pár let je potřeba nábytek znovu natřít, abyste prodloužili jeho životnost.

Zahradní nábytek z ratanu

Hned za dřevem je nejoblíbenější umělý ratan. Vypadá skvěle, má dlouhou životnost a venku ho můžete nechat celoročně. Dejte si ale pozor, abyste vybrali opravdu kvalitní ratan.

Ratanovy nabytek

Dívejte se po ratanovém nábytku s hliníkovou konstrukcí, která je nejodolnější a zároveň není těžká. Věnujte také pozornost kvalitě ratanového výpletu. Garantovaná životnost ze strany výrobce je skvělým ukazatelem. Její délka by měla být alespoň pět let.

Zahradní nábytek z kovu

Nejčastěji se setkáte s nábytkem z hliníku nebo oceli. Kovový nábytek je velmi lehký, ale také má nižší nosnost. Hliníkový nábytek nekoroduje, a tak ho můžete nechat venku celoročně. Dejte si pozor, aby byly stěny použitých trubek široké alespoň 1,2 mm, jinak by se konstrukce brzy zdeformovala.

Domaci venkovni posezeni

Ocelový nábytek sám o sobě koroduje, proto se ale vyrábí také v nerezové verzi nebo je opatřený antikorozní vrstvou. Nevýhodou oceli je tepelná vodivost, což znamená, že v chladu studí a na slunci pálí.

Zahradní nábytek z betonu

Beton není pro zahradní nábytek tradičním materiálem. Za zmínku ale určitě stojí, pokud hledáte opravdu odolnou zahradní sestavu, kterou můžete umístit u ohniště nebo otevřeného grilu. Betonový nábytek je nejodolnější, ale také nejtěžší.

Zahradní nábytek z plastu

Výhodou plastového nábytku je jeho nízká cena, snadná manipulace a jednoduchá údržba. Má však nízkou nosnost a odolnost, proto je potřeba ho na zimu uskladnit v interiéru. Pokud jste se rozhodli pro plast, hledejte nábytek v tmavých barvách a s bytelnou konstrukcí.

1 komentář pro “Jak vybrat vhodný nábytek na zahradu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *