portrait successful business woman blue suit with baby scaled

Mateřství a kariéra

Vytvořeno |

Trend odsouvání mateřství patří v současné době mezi velmi populární. Pouze velmi zřídka se setkáváme s matkami, které rodí ve dvaceti letech. V dřívějších dobách ovšem nebylo brzké mateřství ničím neobvyklým.

Dnes je ovšem všemu naprosto jinak a matky odsouvají svou ženskou roli na dobu neurčitou. Čekají na to, až budou mít například vystudovanou školu, naberou tolik potřebnou praxi a zajistí si lukrativní zaměstnání, které je bude naplňovat po všech stránkách a až poté začnou uvažovat nad tím, že by se mohli stát matkami. Poté, co se ovšem rozhodnou vyjít svým biologickým hodinám vstříc a pořídí si svého prvního potomka, nastává u nich další problém a tím je skloubení pracovních povinností s péčí o dítě, které do tří let věku vyžaduje velmi intenzivní péči, a to především ze strany matky. Dá se vůbec v současné době skloubit mateřství s pracovními povinnostmi? A jaký dopad to bude mít na naše potomky?

Žena, která se vrátí do zaměstnání po několika měsících po porodu má nálepku krkavčí matky

Matky se v podstatě dělí na dvě skupiny. Tou první jsou ty, které se vzdají naprosto všeho jen proto, aby se mohli každý den plně věnovat své ratolesti. Nebojí se vypadnout z pracovního koloběhu, a to ani na několik let a svou mateřskou povinnost berou více než zodpovědně. Otázka finančního zajištění je tak po dlouhou dobu na bedrech živitele rodiny, který se s touto nelehkou situací musí popasovat často i na úkor toho, že své děti neuvidí téměř vůbec vyrůstat.

Druhou skupinou jsou poté matky, které své děti nadevše milují, ale stejně tak nechtějí odejít ze zaběhnutého režimu pracovních povinností a pomyšlení na to, že by měli po tři dlouhé roky pouze vyměňovat plínky a sledovat pořady pro maminky je děsí. Tyto ženy se velmi často do svého zaměstnání alespoň na částečný úvazek vracejí klidně již po šestinedělí a od svého okolí si často vyslouží nálepku krkavčí matky.

Málokdo si ale uvědomuje, že díky této možnosti žena ze zajetého vlaku pracovních povinnosti nikterak nevypadne, a navíc rodinný rozpočet obohatí o nějakou tu korunu navíc, což se v dnešní době, kdy stát přeje především sociálně slabším rodinám velmi hodí. Otázkou ovšem stále zůstává, jak se dá péče o dítě skloubit s pravidelným docházením do zaměstnání?

beautiful business woman working home multi tasking freelance motherhood concept
Práce při mateřské dovolené

Podpora ze strany rodiny či partnera je k nezaplacení

Pokud se rozhodnete využít své mateřství aktivním způsobem a budete si přát být matkou a zároveň i schopnou pracovnicí, jistě vám v tomto rozhodnutí může být velmi nápomocná právě vaše rodina, která může s hlídáním vašeho miminka občas ráda vypomoci, popřípadě dítko vyzvednout z jeslí, pomoci s nákupem a podobně. Velkým plusem pro matku, která chce pracovat a zároveň pečovat o své dítě je rovněž i podpora partnera, který v případě, kdy má flexibilní pracovní dobu může se starostí o dítě matce pomoci. Pokud ovšem není v rodině nikdo, kdo by se zvládl o vaše dítě postarat, můžete oslovit i chůvy, které mají s hlídáním dětí zkušenosti.

Ať tak či onak, vždy mějte na paměti jediné a sice štěstí vašeho dítěte. Pokud se mu nebude líbit v jeslích a bude se v nich špatně adaptovat, což je u malých dětí naprosto normální, zkuste zvolit jinou variantu hlídání či si nalezněte zaměstnání, které budete moci provádět z domova a tím pádem budete moci mít vaše nejmenší stále u sebe. Možností pracovního uplatnění je v současné době více než dosti a pouze stačí mít jen oči otevřené dokořán.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *