Látkové versus jednorázové plenky pro děti

Vytvořeno |

Za chvílí očekáváte příchod Vašeho miminka a Vy mu chcete dopřát to nejlepší. Velké téma jsou plenky. Jaké plenky jsou nejvhodnější pro miminko? Máme pro Vás plusy a mínusy při výběru plenek.

Výběr plenek - látkové nebo jednorázové plenky

Novorozenecká pokožka je velmi jemná a citlivá. Musíme jí věnovat každodenní péči. Důležitou každodenní péči o miminko je přebalování. Plenky odvádí vlhkost a přispívají k psychické pohodě miminka. Je-li spokojené miminko, jsou spokojení rodiče. Plenky pro děti budete potřebovat přibližně první dva až tři roky jejich života. Z počátku po narození miminka bude denní spotřeba plenek poměrně vysoká a to okolo 8-10 plenek. Postupem času se spotřeba plenek sníží, nepočítáme-li nějaké okolnosti jako jsou střevní potíže a další záležitosti. Jaké jsou výhody a nevýhody použití jednorázových a látkových plen?

Jednorázové pleny

Jednorázové plenky jsou nejsnadnější varianta přebalovaní. Mezi hlavní přednosti patří jednoduchost při přebalování a snadnější cestování s miminkem. Plenku po použití vyhodíte, nemusíte je prát ani žehlit. Děti mají větší pocit sucha a pokud zvolíte správnou značku je tu i menší riziko opruzenin. Plenky se prodávají v různých velikost a na trhu jsou k dostání od mnoha výrobců. Mezi ty nejznámější patří Huggies plenky, Pampers premium care, Pampers new baby, Pampers pure protection, jednorázové plenky Bella Happy nebo Bella Panda.

K mínusům jednorázových plenek patří chemické složení plenek. Pleny jsou neekologické a dlouhodobě těžko rozkladatelné (rozkládají se až 200 let) a v neposlední řadě pořizování jednorázových plen je velmi drahé i přesto, že zboží zakoupíte v pravidelných slevách. Průměrná cena jedné jednorázové pleny je v rozmezí 3-5 Kč za kus.

Podle čeho pleny vybírat?

Počítejte s tím, že ne každému miminku sedne určitý typ plenek a může se stát, že budete muset vyzkoušet více druhů značek a investice se znásobí.

Plenky vybírejte podle váhy miminka, abyste snížili pravděpodobnost protečení. I tak se Vám ale může stát, že plenka proteče, a to hlavně v noci. Je potřeba miminko kontrolovat. Některé druhy plen v sobě mají zabudované čidlo vlhkosti a dříve Vás tak upozorní na možnost protečení. Na trhu je velké množství plen od různých výrobců od nejlevnějších plen beze jména po nejdražší plenky. Pleny nevybírejte podle nejnižší ceny, ale soustřeďte se na kvalitu zboží podle už osvědčených recenzí a zkušeností zkušených maminek.

V dnešní době je možné zakoupit i jednorázové plenky v eko provedení, kdy zatěžujete životní prostředí o poznání méně než s klasickými plenkami. Zvýší se Vám ale náklady za plenky.  Klasické jednorázové plenky zakoupíte ve všech obchodech s dětskými potřebami. Pokud nemusíte, nekupujte pleny za plné ceny a počkejte si na slevy, které pro Vás připravují pravidelně všechny obchody, včetně supermarketů a drogerií. Pleny zakoupíte například v e-shopu Alza.cz, kde při zakoupení výhodných měsíčních balení výrazně ušetříte. Dále můžete využít slev FunBaby a slevových kódů Feedo. Jednorázové plenky zakoupíte také v lékárnách. Výhodná balení získáte v internetovém obchodě drogerie Ageo. Při pravidelné velké akci Black Friday s Ageo plenky zakoupíte až 50% slevami. Máme pro Vás řešení i v případě, že upřednostňujete české zboží. Jednorázové plenky zakoupíte v e-shopu Ceskeplenky.cz. Výhodnou je, že si můžete objednat vzorkové balení plenek z internetového obchodu Ceskeplenky s dopravou zdarma a vyzkoušet tak, jak bude Vaše miminko na pleny reagovat.

Látkové plenky

Látkové plenky jsou šetrnější k dětské pokožce a jsou zdravé díky nechemickým přírodním a prodyšným materiálům. Jsou ekologické a estetické. Na výběr máte klasické skládací čtvercové plenky, kde může být horší postup přebalování, která nemusí každé mamince vyhovovat a to zejména v případě pokud se jedná o první miminko. Dalším druhem jsou modernější třívrstvé pojetí látkových plen s bambusem. Plenky mají jednoduché zapínaní pomocí suchého zipu nebo sponek. Plenky mají kolem nožiček gumičky, které brání protečení. Klasické plenky je potřeba vyvařit a vyžehlit, modernější plenky se perou pračce na 40 až 60 stupňů. Plenky jsou vyšší investice na počátku, ale v celkovém pojetí na rozdíl od jednorázových plenek výrazně ušetříte. Cestujete-li někam, kde není pračka, je cestování s látkovými plenkami složitější. Některé látkové pleny mají nízkou absorpci vlhkosti a snadněji tak protečou, proto je potřeba přidat nepromokavou vrstvu navíc.

Látkové plenky zakoupíte opět v obchodech s dětským zbožím, drogeriích a lékárnách. Před pořízením látkových plen si projděte diskuze a zkušenosti ostatních maminek. Projděte si srovnání a testy kvality vybraných druhů látkových plen.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *