Jak vybrat zahradní nábytek

Vytvořeno |

Zahrada se zejména během posledního roku stala velmi důležitým útočištěm řady lidí – ti, kteří měli možnost trávit čas na zahradě nebo na větším balkóně, byli rozhodně ve výhodě. Také proto se mnoho lidí rozhodlo zvelebit svůj osobní kus přírody vhodnými doplňky, květenstvím či plodinami, a v neposlední řadě příjemným a pohodlným vybavením. Základ posezení na zahradě, balkóně či terase tvoří zahradní nábytek. Ten je v dnešní době možné pořídit v různé kvalitě i designu, a také cenové relaci. Stojíte-li právě před rozhodnutím, jaký zahradní nábytek pořídit, zde je několik věcí, které byste měli vědět.

Jak vybrat zahradní nábytek

Jaké požadavky by měl zahradní nábytek splňovat

Při výběru zahradního nábytku byste se měli orientovat podle několika základních vlastností, jež jsou definovány účelem a umístěním zahradního nábytku. Ty pak stanoví, jaký je optimální:

  • typ, velikost a počet kusů
  • materiál
  • design a barevné provedení
  • cena

Typ, velikost a počet kusů nábytku

Primárním vodítkem pro výběr vhodného zahradního nábytku je jeho účel. Před vlastním rozhodováním o konkrétním vzhledu je tak nutné nejdříve si rozmyslet, zda chcete nábytek využívat spíše k odpočinku nebo ke stolování, zda si chcete na zahradě vytvořit společenské posezení nebo pracovní koutek. Zahradní nábytek je možné pořídit v různých setech o specifickém počtu kusů, nebo si jej můžete sestavit sami podle toho, kam jej budete umísťovat.

Materiál nábytku

Klíčovým faktorem výběru zahradního nábytku je jeho materiál. Jelikož se jedná o vybavení, které je buď sporadicky nebo kontinuálně vystaveno exteriérovým podmínkám, musí být zahradní nábytek alespoň minimálně odolný vůči povětrnosti. V současné době je zahradní nábytek dostupná v různých materiálových variantách nebo kombinacích, mezi nejčastější patří:

  • dřevěný – dřevo je klasický materiál pro výrobu zahradního nábytku, hodí se ovšem spíše do krytých zákoutí (pergoly, terasy, altány), přestože je odolné vůči povětrnosti, vyžaduje velmi častou údržbu, aby si zachovalo svůj vzhled
  • plastový – druhým nejčastějším materiálem pro výrobu zahradního nábytku jsou plasty, jedná se obvykle o nábytek v jednoduchém designu a poměrně nízké ceně, to se ovšem promítá do jeho životnosti a také pevnosti
  • přírodní vlákna – speciálním typem přírodních materiálů, z nichž lze zahradní nábytek vyrobit, jsou přírodní vlákna, z nichž nejoblíbenějším je ratan, zahradní nábytek z přírodních vláken bývá lehký, příjemný a pohodlný, vyžaduje údržbu, ale je velmi odolný a disponuje dlouhou životností
  • syntetická vlákna – obdobou vyplétaného nábytku z přírodních vláken je umělý ratan (polyratan), který je rovněž velmi lehký a pohodlný a zároveň vyžaduje minimální údržbu, k dostání je v několik a cenových relacích, jež se odrážení v jeho kvalitě
  • kovový – kovy obvykle tvoří rámy nábytku, i když výjimkou nejsou ani celokovové designy, sedací či lehací část je pak nejčastěji řešena výpletem nebo tkaninou, kovový nábytek je velmi odolný a vyžaduje občasnou údržbu (zejména zabraňující rzi)

Design a barevné provedení

Design a barevné provedení zahradního nábytku vybírejte až poté, co zvážíte jeho účel a materiál. Vzhledem k velkému počtu variant je možné nábytek pořídit i v případě přírodních materiálů v různých barevných paletách a velmi moderních i rustikálních designech. Ty byste měli zvažovat především podle jeho umístění a okolního ladění.

Cena nábytku

Jako poslední, ale neméně důležitý faktor při výběru zahradního nábytku, je jeho cena. Chcete-li, aby vám nábytek dlouho vydržel, nebojte se zainvestovat do kvalitnějšího provedení. Pokud byste rádi ušetřili, můžete si počkat na případné akce – aktuálně si můžete prohlédnout slevy XXXLutz nebo využít slevový kód Moebelix.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *