Jak vybrat aku nářadí

Vytvořeno |

Tuto otázku si klade snad každý, kdo si chce pro připravenou práci zakoupit aku nářadí. Takže se na tuto problematiku jdeme společně podívat. Zamyslete se o jakou práci jde a jak dlouho potrvá, protože se vyrábí akumulátorové baterie s nižší a vyšší kvalitou, což se pak odráží ve výkonu a výdrži. Kromě ukazatelů napětí a kapacity, se zajímejte i o životnost baterie a její údržbu, která značný má vliv na životnost baterie. Při zohlednění těchto parametrů nakonec pořídíte vhodné nářadí, u kterých vám akumulátory vydrží velmi dlouho.

man using smart phone holding cup coffee

Napětí a kapacita akumulátoru

Čím vyšší napětí, tím vyšší výkon. Výkon je uvedený v těchto hodnotách – 10.8 V, 12 V, 14,4 V a 18 V. U aku šroubováku si vystačíte s napětím 3,6 V, ale u větších strojů, jako vrtačky, brusky nebo pily potřebujte vyšší, pro domácí kutily doporučuji koupit aku s napětím o 14,4 V u vrtačky (k vrtání do dřeva stačí menší výkon) nebo nástroje s 18 V pro náročnější práce.  

Kapacita je hodnota udávaná s ampérhodinách nebo tisícinách, díky tomu zjistíte, jak dlouho nářadí pojede. Baterie o 2 Ah bude poskytovat proud cca 2 hodiny a nebo pouze 1 hodinu o dvounásobné hodnotě. Čili čím více náročná je práce, tím více proudu baterie dává.

Přehlížený údaj

Údaj, o kterém mluvím je dobíjení. Při práci samozřejmě dochází k vybíjení a následné čekání na nabití baterie jen prodlužuje čas, proto je lepší mít dva akumulátory, jeden se nabíjí a s druhým můžete pracovat. Při koupi aku nářadí, máte vždy danou nabíječku, kterou není dobré zkoušet na jiných bateriích. Rychlost nabíjení může být rozdílný, u pomalých nabíječek se obvykle udává 3-5 hodin pro úplné nabití. Nevýhodou bývá zahřátí tzv. trafa u nabíječky a akumulátoru, u kterých délku životnosti snižuje vysoká teplota.

Kde se inspirovat?

Můžete začít u aku nářadí Makita. Nabízí vhodné elektrické nářadí a jejich příslušenství. Aktuálně nabízí více jak 400 druhů elektrického, akumulátorového, benzínového nebo vzduchového nářadí, a to jak pro domácí kutily, tak i pro profesionály. Firma Makita se snaží mít pouze kvalitní nástroje a proto jsou její výrobky tak vyhledávané a těší se výborné reputaci. I ceny za její sortiment jsou příznivé, proto si ji může dovolit každý a mít tak co největší komfort při každodenní činnosti. Mezi její poslední výtvor patří LXT technologie akumulátorových strojů a AVT systém. Díky tomuto systému, je práce s nářadím pohodlné a bezpečné.

Slevy na aku nářadí

Vždy se najde nějaká ta sleva, ale pozor, nenechávejte se zlákat. Některé firmy těchto akcí zneužívají a vysílají do světa zmetky. Proto, když nevíte, poptejte se. Zkušenosti mohou mít vaši blízcí, kamarádi a nebo napište rovnou odborníkům, zajděte do specializovaného kamenného obchodu. Můžete i začít porovnáváním cen na internetu a vyhledáváním recenzím. Ale ani recenze vám neprozradí mnohdy pravdu, neboť si ji obchodníci nechávají psát uměle. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *