Jak vybrat notebook pro školáka

Vytvořeno |

V dnešní době mimořádných situací a omezení běžné výuky se z osobního počítače stává nutné vybavení každého školou povinného dítka. Jak se ovšem vyznat v nepřeberném množství produktů nejrůznějších výrobců? Není to tak složité, jak se může na první pohled zdát.

Výběr notebooku pro školáka
Young boy in headset sitting at table with laptop and medical face mask and preparing to school. Online education concept

Nový, předváděcí nebo repasovaný?

V prvé řadě je potřeba položit si otázku, jak velký máme rozpočet na pořízení zařízení pro školáka. Pokud chceme výrazně ušetřit, můžeme se porozhlédnout po repasovaném stroji, pokud chceme jistotu, zvolíme předváděcí či nový kus. Výhodou repasovaného kusu je opravdu výhodná cena a obvykle dostačující kvalita (jedná se často o profesionální stroje použité v kancelářích), nevýhodou může být u notebooků již horší výdrž baterie. Kdežto u předváděcích či nových notebooků máme jistotu zcela zachovalé a živé baterie (u nových je to samozřejmostí). V čem tedy spočívá status předváděcích notebooků? Jedná se o krátce vystavené či neprodané kusy, které již nejsou určeny pro běžný prodej. Často jde o dovoz z jiných zemí. K počeštění klávesnice je občas nutné použít znakové přelepky, o to se samozřejmě stará již český prodejce. Nezbývá než doporučit právě střední cestu předváděcího notebooku.

Parametry – co potřebujeme a co zase ne

Pokud má notebook sloužit opravdu ke vzdělávání a ne k hraní počítačových her, plně postačí základní integrovaná grafická karta. V případě, že vyžadujeme univerzálnější využití stroje, volíme grafiku dedikovanou. Je ovšem dobré míti na paměti, že notebook schopný spustit nejnovější počítačové hry vás vyjde na desítky tisíc korun. Pokud nám jde opravdu pouze o multimedia, výuku a internet, můžeme razantně ušetřit.

Praktickou nezbytností je dnes rychlý SSD disk. Nenechte se obalamutit levnými disky s velkolepou kapacitou – to je sice také praktické, ale mnohem lépe využijete rychlost SSD disku. Tuto zkratku rozhodně v popisu zvoleného notebooku nepřehlédněte.

Praktické nezbytnosti

Aby se dítku na notebooku dobře pracovalo v rámci virtuální školní docházky, je potřeba, aby byl notebook vybaven webovou kamerou a mikrofonem (dnes již standart). Čistě praktická je numerická část klávesnice, obvykle je standardem na přístrojích klasické úhlopříčky 15,6 palců. Výdrž baterie zcela závisí na aktuální vytíženosti notebooku, údajům výrobce tedy příliš nevěřte – notebook může vydržet na baterii jak déle, tak i výrazně kratší dobu.

Kde koupit nový nebo repasovaný notebook pro školáka?

Při koupi nového nebo repasovaného notebooku můžete využít slevové kódy Alza nebo slevový kód Smarty a díky nim navíc i ušetříte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *