little girl reading book with teddy bear floor concept relaxation friendship scaled

Jak vybrat knihu pro dítě

Vytvořeno |

Ačkoliv jsme v dnešní době zaplaveni technologiemi, knihy mají své pevné místo mezi vzdělávacími prostředky. Je důležité si uvědomit, že právě čtení by mělo být součástí života dětí již od plenek. Čtení napomáhá dětem při získávání slovní zásoby, učí je soustředěnosti, načerpají díky němu nové vědomosti a v neposlední řadě pomáhá budovat sociální vazby mezi rodiči a dětmi. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak vybrat tu správnou knihu pro děti třeba i předškolkového věku.

Výběr věkové kategorie

Úplně na začátku si musíme říct, zda vybíráme knížku pro sedmiletého Pepíčka, který si rád čte před večerem dobrodružné příběhy o dinosaurech. Nebo jestli hledáme knihu pro ještě ani ne dvouletou Aničku, která má ráda zvířátka. Pro každou věkovou kategorii jsou připraveny jiné typy knih.

Co je vašim cílem?

Chceme, aby se Anička naučila poznávat nová zvířátka? Budeme jí předčítat novodobé říkanky? Nebo chceme, aby se Pepíček zábavnou formou naučil základní slovíčka z angličtiny? Každé knihkupectví má knihy rozděleny do kategorií. Vybírat můžete z pohádek, bájí a pověstí, fantasy příběhů, dětských encyklopedií nebo například leporel.

Záleží také na formě, jakou je kniha zpracovaná. Celá řada knih je v dnešní době tvořena interaktivně tak, aby rozvíjela více dovedností najednou. Nabídka je velmi rozmanitá, proto je důležité hledat ve správné kategorii.

Na vzhledu záleží

Právě malí čtenáři a posluchači ocení pěkný obal, velké ilustrace, kreativní provedení. Hledejte. Dejte si na čas. Využijte možností, které jsou k dispozici. I online si jde knihu prolistovat. Zaměřte se na to, co se vašim dětem líbí. Mají raději jednoduchost? Líbí se jim veselé barvy a pro nás až chaotické ilustrace? Přesně tohle je věc, od které je možno se odpíchnout.

Vsaďte na jistotu

Pokud se nejedná o předprodej knižní novinky, jistě danou knihu někdo před vámi zakoupil. Není nic snazšího, než si přečíst recenze od ostatních rodičů, babiček, dědečků nebo učitelů. Zjistěte, co jim vyhovovalo, co se jim líbilo nebo nelíbilo a proč. Využijte naplno všech možností a vyberte tu nejlepší knížku po vaše dítě, ať už se jedná o malého čtenáře nebo batole.

Kde koupit dětské knihy?

Doporučujeme Vám ověřené knihkupectví, kde můžete navíc využít naše slevové kupóny a ušetřit. Se slevovým kódem Knihy Dobrovský nebo slevovým kupónem Svojtka Vás dětské knihy nepřijdou draho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *