Jak naučit děti hospodařit s penězi

Vytvořeno |

Děti na svět přicházejí jako sobečtí tvorové závislí na jiných osobách. V určitém věku ale musí začít přebírat odpovědnost za své vlastní činy. Velkou část života lidí tvoří finance, a tak není od věci naše ratolesti seznamovat se zákonitostmi světa peněz. Nevíte, jak na to? Tady je pár tipů, díky kterým zvýšíte povědomí dětí o oblasti financí.

hand inserting coin piggy bank

Jak naučit děti hospodařit s penězi?

Všichni jsme v dětství slýchávali, že peníze nerostou na stromě, ale málokdo z nás dostal relevantní odpověď na otázku, odkud se vlastně berou. Pro děti je zřejmě tento svět peněz velkou neznámou. A není divu. Sami totiž dost často tápeme. Peníze totiž ovlivňují naše životy do opravdu velké míry. To je základní myšlenka, se kterou je třeba děti obeznámit. Peníze jsou všude kolem nás, vše má nějakou cenu a ne všechno si můžeme dovolit.

Začátky jsou těžké

Téměř každý z nás dostával v dětství nějaké to malé kapesné, které jsme pak investovali do různých lízátek a bonbónů. Kdy je vlastně na první takový příjem peněz moc brzy a kdy naopak pozdě? Každé dítě je jiné, a tak je těžké tuto otázku generalizovat. Musíte totiž vycítit ten správný moment, kdy je ratolest natolik velká, že dokáže přemýšlet nad svými činy. Pomocníkem může v začátcích být i obyčejné prasátko, které bude sloužit jako takový spořící účet. Peníze tak dítěti nebudete dávat přímo, ale do onoho prasátka. V pozdějším věku můžete peníze dávat přímo dítěti a sledovat, jak rychle peníze utratí, zda si je samo uloží vedle do prasátka a za co je utrácí.

Začněte skromně

Důležitým faktorem je ale také výše kapesného. Obecně se doporučuje skromnější kapesné. Dítě totiž donutí přemýšlet nad tím, za jaké věci ho utratí. Můžete také zkusit odměňovat svou ratolest za drobné domácí práce adekvátní částkou. Dítě se tak naučí jednu ze základních věcí, a to fakt, že bez práce nejsou koláče.

Jděte příkladem

Od věci také není zamyslet se nad vlastním hospodařením s penězi. Děti se rozhlížejí kolem sebe a vše nasávají jako houba. A to včetně toho, jak se chováte právě vy. Pokud chcete, aby se dítě chovalo určitým způsobem, musíte mu jít příkladem. Vy jste jeho nejbližší osoba, od vás bude přebírat vzorce chování, od vás se vše učí. Není tak dobré brát si nesmyslné půjčky na věci, které ve skutečnosti nepotřebujete. Buďte radši svým potomkům vzorem a na věc si našetřete, stejně jako oni si našetří na hračku, po které tak touží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *