Pronájem svého bytu přes Airbnb. Jak na to, co to stojí, kolik to vydělá?

Vytvořeno |

Jak tě to vlastně napadlo?

Možná jsi nedávno cestoval a vyzkoušel sis, jaké je to bydlet přes Airbnb, měl jsi skvělou a pozitivní zkušenost, jako mnoho dalších a tam tě i napadlo, že by jsi se taky mohl stát hostitelem, poznat jiné kultury a něco si i přivydělat. Teď tě určitě zajímá, co všechno obnáší pronájem svého bytu, domu nebo jiné nemovitosti přes Airbnb. Chceš vědět, kolik peněz si můžeš vydělat a co tě to bude stát?

Airbnb je aktivní ve většině zemí světa a v mnoha městech po celém světě. Airbnb se stal největším portálem, který spojuje hosty a hostitele.

Pronájem svého bytu přes Airbnb

Kolik si takto můžeš vydělat?

Airbnb na to má speciální kalkulačku, kdy to dokáže odhadnout podle města, čtvrti a typu ubytování. Předpokládáme zatím, že si chceš jen přivydělat a nemít Airbnb jako hlavní zdroj příjmu. Tady je tabulka, když tvůj byt nebude obsazen na 100%. Uvědom si, že v době sezón, svátků a Vánoc budou ceny mnohonásobně vyšší.

Příklad:

Olomouc – Byt (max 4 hosté) cca 25000 Kč za měsíc

Praha – Byt (2 hosté) cca 40000 Kč za měsíc

Praha – Sdílený pokoj (1 host) cca 10000 Kč za měsíc

Praha – Soukromý pokoj (2 hosté) cca 20000 Kč za měsíc

Tyto ceny jsou jen orientační, vše záleží na Tobě, jak jsi dobrý host a jak je tvoje nemovitost vybavená. Rozdíl je, když pronajímáš pokoj, malé studio nebo velkou vilu s bazénem.

Jsou i lidé, co si pronajmou více bytů a ty pak dále pronajímají přes Airbnb a je to pro ně vysněná „práce“ na plný úvazek. Největší pronajímatel v Praze má takto pod sebou přes 100 bytů. Nezapomeň, že aby jsi tohle mohl dělat, musíš mít povolení od majitele nemovitosti.

Potenciál ve výdělku přes Airbnb je velký, ale na začátek doporučujeme si celý systém vyzkoušet s jednou nemovitostí nebo jen občas. Můžeš třeba pronajmout svůj byt, když jedeš na dovolenou, aby nebyl prázdný.

Jak to všechno funguje?

V každém státě jsou pravidla trošku jiná. Pokud nejsi majitel, je důležité mít povolení od majitele nemovitosti.

Všechny příjmy podléhají daňové povinnosti. Dej si schůzku s daňovým poradcem a na vše se ho optej.

Sám si zvolíš za kolik chceš svoji nemovitost pronajmout, zvolíš si cenu za úklid a airbnb k ceně přidá svůj servisní poplatek, ze kterého funguje. Nevíš kolik peněz si říct? Podívej se na podobné nemovitosti ve tvém okolí a můžeš začít s nižší částkou, aby jsi získal první reference, poté můžeš zdražovat.

Můžeš si zvolit kolik nocí je minimum pro tvé ubytování, jakou dáš slevu pro dlouhodobé ubytování a kolik peněz za hosty navíc. Můžeš k bytu za další peníze pronajmout své jízdní kola nebo hostům nabídnout výlet po okolí.

Všichni hosté musí platit Airbnb dopředu. Můžeš si zvolit, co se děje v případě, že zruší ubytování. Třeba, když ti nedají vědět do 24 hodin, necháš si plnou cenu, ale když ti dají vědět dříve vrátíš jim 50%.

Suma sumárum

Suma sumárum, Airbnb je super šance jak poznat nové lidi, jiné kultury a ještě si vydělat nějaké peníze. Nicméně bude tě to stát spoustu času, trpělivosti a pokud pronajímáš část bytu ve kterém bydlíš, musíš se i trochu uskromnit a hostům dát nějaký prostor.

Každopádně za pokus to určitě stojí. Stát se Airbnb hostitelem můžeš zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *