Online nakupy scaled

9 tipů pro chytré a bezpečné nákupy online

Vytvořeno |

Při nákupu vždy používejte zabezpečené internetové připojení.

Renomované stránky používají technologie, jako je SSL (Secure Socket Layer), které data při přenosu šifrují. Použití této technologie poznáte tak, že v okně webového prohlížeče uvidíte ikonu zámku. Dalším způsobem je zkontrolovat adresu webové stránky, na kterou přistupujete; měla by začínat „https“. Mimochodem, nikdy neposílejte číslo své kreditní karty e-mailem.

Nakupujte u firem, které již znáte a kterým důvěřujete.

Mnoho prodejců dnes nabízí nakupování online. Jednou z výhod je, že některé z nich umožňují vrátit zboží v jejich prodejnách, místo abyste je posílali zpět. Pokud chcete nakoupit v obchodě, o kterém jste dosud neslyšeli, udělejte si průzkum. Podívejte se na hodnocení obchodu ve srovnávačích jako je Heureka. Také se ujistěte, že na stránkách je uvedena fyzická adresa, nikoli pouze poštovní schránka.

Nakonec zkontrolujte, zda jsou na něm zobrazeny pečetě organizací na ochranu spotřebitelů a obchodní podmínky. Mějte však na paměti, že tyto obrázky samy o sobě mnoho neznamenají, protože je lze snadno zkopírovat a přidat na jakoukoli webovou stránku. Kliknutím na obrázek byste se měli dostat na webovou stránku, která ověřuje, že webová stránka je certifikovaná Heureka, BBB nebo TRUSTe.

Můžete se také podívat, co o konkrétním obchodníkovi říkají ostatní nakupující, a to tak, že si na webu Heureka a ve vyhledávači Google prohlédnete recenze. Zadejte název obchodníka spolu s klíčovým slovem „podvod“. Možná objevíte zajímavé výsledky.

Podívejte se na kupóny a jiné slevy.

Mnoho online obchodníků nabízí slevy, které vám mohou ušetřit balík peněz. Chcete-li získat slevu, obvykle zadáte kód slevového kupónu do objednávkového formuláře. Ten se pak odečte od celkové ceny nákupu.

Pro cestující nabízí mnoho stránek leteckých společností týdenní slevy a elektronické tarify. Chcete-li být o těchto slevách informováni, přihlaste se k odběru novinek na jejich webových stránkách.

Nakupujte ve srovnávačích.

Takzvaní nákupní roboti porovnávají ceny produktů na desítkách webových stránek. Budete se divit, jaký je rozsah cen. Začněte s těmito:

Heureka
Zboží.cz
Nákupy Google

Buďte skeptičtí.

Dávejte si pozor na nabídky, které se zdají být příliš výhodné na to, aby byly pravdivé. Pravděpodobně jsou. Pokud máte podezření, kontaktujte přímo obchodníka. Není na stránkách uvedeno telefonní číslo? Pak jděte s obchodem jinam. Věnujte také několik minut prozkoumání stránky na internetu pomocí vyhledávače a vyhledejte název webové stránky spolu se slovem „podvod“.

Zkontrolujte náklady na dopravu.

Poštovné, zejména za doručení do druhého dne, by mohlo celkovou cenu nákupu zvýšit na částku, kterou byste zaplatili v maloobchodě. Kdysi mnoho stránek nabízelo dopravu zdarma jako způsob, jak přilákat zákazníky. Tyto dny jsou sice s výjimkou období svátků pryč, ale některé stránky stále nabízejí dopravu zdarma nebo se slevou při nákupu vybraných položek, nákupu nad určitou částku nebo s platným kuponovým kódem.

Nakupovani pres internet

Chraňte soukromé informace.

Všechny seriózní weby by měly zveřejnit zásady ochrany osobních údajů, které vysvětlují, co dělají s informacemi o zákaznících. Věnujte několik minut jejich prostudování. Pokud se zásadami nesouhlasíte – některé weby údaje prodávají třetím stranám – na webu nenakupujte. I když nemáte námitky, neposkytujte zbytečné informace vyplněním nepovinných polí v objednávkovém formuláři.

Projděte si pravidla pro vrácení zboží a vrácení peněz.

Jak můžete vrátit nechtěné zboží? Jak dlouhou lhůtu máte na vrácení? Budou vám vráceny peníze v plné výši? Kdo hradí náklady na vrácení zboží? Odpovědi by vám měl poskytnout elektronický prodejce. Pokud ne, zavolejte obchodníkovi ještě před nákupem. Zákonná lhůta pro vrácení zboží je 14 dní.

Vytiskněte si kopii objednávky pro své záznamy.

Po odeslání objednávky se zobrazí obrazovka s podrobnostmi o transakci. Vytiskněte si papírovou kopii nebo si ji uložte do počítače ve formátu PDF. Někdy je k dispozici odkaz na webovou stránku, kde můžete zkontrolovat stav doručení. Měli byste také obdržet e-mailové potvrzení s podrobnostmi o tom, jak se informovat o stavu objednávky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *