5 rad, jak více ušetřit na spotřebě energií

Vytvořeno |

Výdaje za energie patří mezi nutnost, bez které si už dnešní moderní život nedokážeme představit. Na druhou stranu však vysoké účty v mnoha případech neznamenají, že to nemůžete změnit. Nastavením správných opatření, pořízením chytrých vychytávek či jinými způsoby dokážete snížit částku, kterou za energie platíte. Podívejte se na 5 následujících rad a nechte se inspirovat.

Jak ušetřit na energiích

Chovejte se šetrně

Zní to jako otřepaná a stále dokola omílaná rada, ale pravda je, že ve výsledku může šetrné chování udělat velký rozdíl na ročním vyúčtování. A co konkrétně dělat? Pořiďte úsporné žárovky a zhasínejte všude, kde aktuálně nejste. Nastavte bojler pro ohřev teplé vody na nižší maximální teplotu. Při vaření používejte pokličku a hrnce umísťujte na správně velkou plotýnku. Kupte si termostatické hlavice pro vytápění a vyvarujte se zbytečnému přetápění místnosti.

Vyměňte okna a zateplete fasádu

Velké množství energie utíká při vytápění. Pro snížení energetické náročnosti bytu či domu pomůže výměna starých a špatně těsnících oken ta nový model. V případě domu je výraznou pomocí také zateplení fasády, případně důkladná izolace střechy.

Pořiďte si moderní spotřebiče

Rozdíl ve spotřebě elektrické energie mezi novým a starým spotřebičem je často opravdu značný. Klíčové je to hlavně v situaci, kdy jde o přístroje, které běží neustále, jako jsou lednice, mrazák či bojler. Zde se investice do nového modelu s výrazně nižší průměrnou spotřebou vrátí právě díky nižším účtům za energie. Využijte navíc slevové kódy Okay a ušetřete.

Kontrolujte, kolik elektřiny spotřebujete

Pokud si chcete udělat představu o tom, kolik který spotřebič využívá energie a jak zhruba bude vypadat další vyúčtování, pořiďte si měřič spotřeby elektrické energie. Jde o malé zařízení do zásuvky, které měří proud. Do nastavení se dá přidat i vaše aktuální cena za jednotku, takže rovnou vidíte, kolik provoz daného spotřebiče vlastně stojí. To může být jednoznačným argumentem, proč vyměnit starou věc za novou a mnohem úspornější.

Změňte dodavatele

Další rada se netýká toho, jak snížit množství spotřebované energie, ale jak ušetřit díky nižší jednotkové ceně. Toho dosáhnete velmi jednoduše výměnou dodavatele. Na trhu s energiemi je několik společností, které se vzájemně přetahují o zákazníky, což má pozitivní dopad na cenu. Přechod k novému dodavateli přitom není nic složitého. V mnoha případech stačí podepsat novou smlouvu a o administrativní záležitosti s převodem se postará nový dodavatel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *