Jak správně pečovat o kolo, aby nám vydrželo co nejdéle

Vytvořeno |

Zakoupení kola je poměrně veliká investice. Pečováním a řádnou údržbou nám naštěstí může vydržet velikou řadu let. V tomhle článku si prozradíme pár základních činností, kterými kolo udržíme v pořádku tak, aby se neničilo.

Mazání řetězu

Jednou z nejdůležitějších činností je mazání řetězu olejem. Díky tomu se řetěz nezadře a také nezačne rezivět. Na řetězu by měla být vždy viditelná vrstvička oleje. Pokud se vám bude řetěz zdát dostatečně nepromazaný, vezměte olej, štěteček a řetěz promažte. Kolo pak párkrát prošlápněte, aby se olej mohl bezpečně dostat tam, kam potřebuje. Často se také může stát, že vám kolo zmokne. V takovém případě je potřeba zkontrolovat, zda je řetěz pečlivě promazaný. Pokud by totiž nebyl a my ho odstavili, působením vody začne velmi rychle rezivět.

Mazání dalších třecích ploch

Řetěz ale není jediné místo, kde na kole dochází ke tření. Ke tření dochází také v ložiscích kol. Použitím štětečku nanesme olej na kraje ložisek a zatočme s nimi. Olej se s trochou štěstí do ložiska dostane. Mírně promazat také můžeme třecí plochy šlapátek a řidítek. Zde nenanášejme oleje moc, aby po kole zbytečně nekapal a nezašpinil nás.

Hustota pneumatik

Hustota pneumatik je důležitá pro správnou funkci kol. Pokud bude hustota jiná, než má být, kola nemusí správně poslouchat a můžou se navíc ničit a rychleji opotřebovat. Správný tlak je uvedený v technických parametrech kola, které dostanete při zakoupení. Čas od času je potřeba kola zkontrolovat, a případně dohustit.

Dotahování šroubků

Čas od času je také potřeba projít všechny šroubky na kole a zkusit, zda nejsou povolené. Pokud ano, tak šroubky dotáhněme. Jízdou na kole vznikají vibrace, které můžou šroubky povolit a po čase také úplně vytočit. Tomuhle pravidelnou kontrolou šroubků zabráníme.

Hlídání lanek

Poslední důležitou činností je kontrola brzdových lanek a také lanek, co vedou z přehazovaček. Zejména brzdová lanka se často mohou začít třepit a porušovat. V takovém případě je nutné lanko vyměnit, nežli dojde k jeho přetržení.

S péčí o kolo Vám pomůžou obchody Hervis.cz a Bikero.cz