Doplňte si železo – minerál důležitý pro tvorbu krve

Vytvořeno |

Železo je jedním z nejvýznamnějších stopových minerálů, který se nachází hlavně v červeném barvivu – hemoglobinu. Ten je součástí červených krvinek a zároveň napomáhá přenášení kyslíku do všech orgánů organismu. Železo najdeme také v myoglobinu – proteinu, který zásobuje kyslíkem naše svaly, podporuje správnou činnost srdečního svalu a také kosterních svalů. Tento minerál je důležitý pro správné buněčné dýchání, tvorbu bílkovin i nukleových kyselin, které jsou nositeli genetické informace. Podílí se na zvýšení imunity, reguluje tělesnou teplotu, dokáže bojovat s nespavostí i únavou a představuje zdroj životodárné energie.

7800

Vstřebávání železa a jeho nedostatek

Železo je vstřebáváno pomocí sliznice tenkého střeva a to, jaké množství se podaří tělu přijmout závisí na jeho tělesných zásob. Pokud jsou zásoby příliš nízké, intenzita vstřebávání je vysoká. Z trávicí soustavy je organismus následně schopen absorbovat až 50 % jeho obsahu. Při jeho dostatečné hladině, využívá naše tělo pouze 20 % jeho uloženého množství.

A jak se železo v organismu přenáší? Prostřednictvím látky, která se tvoří v játrech a voláme ji transferin. Pomocí něj je železo transportováno do kostní dřeně, v důsledku čehož dochází k tvorbě červených krvinek. Ze vzorku odebrané krve vám lékař může určit hladinu tohoto minerálu v těle. Když je nízká a zároveň se sníží i množství krevního barviva hemoglobinu, dochází ke vzniku anémie. Její typickými projevy jsou únava, zadýchávání se, bušení srdce, zrychlený puls, bledá kůže, bolesti hlavy, zhoršené trávení, poruchy soustředění, slabá fyzická výkonnost a snížená imunita.

Kdy se projevují příznaky anémie z nedostatku železa

Nejčastěji jimi trpí lidé se zvýšenou fyzickou aktivitou, ženy v těhotenství i během měsíčního cyklu, senioři, vegetariáni i vegani, také děti v období růstu a během prvních let jejich života. Tehdy železo napomáhá správnému vývoji mozku a tvorbě myelinu, což je látka chránící nervové mozkové vlákna a přenášející nervové vzruchy mezi buňkami. Anémie však často trápí i těch, kteří jsou postiženi sníženým vstřebáváním živin ze střeva, kdy je střevní sliznice poškozena záněty i střevními parazity, po chirurgických operacích, při onemocněních žaludku, jater i ledvin, při snížené funkci štítné žlázy, poškození kostní dřeně toxiny, ale i při nedostatku kyseliny listové a tvorbě hemoroidů. Dokonce i užívání některých léků, například antibiotik či hormonů způsobuje snížené vstřebávání železa.

Jak si doplnit železo?

Dopřejte si stravu bohatou na jeho obsah, hlavně hovězí a jehněčí maso, dary moře, luštěniny, brokolice, špenát, fíky i avokádo. Obsahují ho i jahody, borůvky, broskve, ořechy, mandle, oves i chia semínka. A nezapomeňte na užívání výživových doplňků s obsahem železa. Denní příjem pro děti představuje 10 mg, pro dospělé je to přibližně 18 – 20 mg a sportovcům je povoleno užívat i vyšší denní dávky.

Bohatý výběr preparátů s obsahem železa ve formě tablet, kapslí, kapek a sirupů najdete v  lékárnách a e – shopech se zdravou výživou. Doporučujeme využít dopravu zdarma DrMax na cokoliv nebo slevový kód Pilulka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *