Co si sbalit na Everest Base Camp Trek

Vytvořeno |

Čekáte až skončí koronavirová epidemie a budete moci zase vycestovat na pořádnou tůru? Láká Vás Nepál? Ano, Nepál je správná volba. Nepál si zamiluje každý kdo má rád přírodu a hory.

V Nepálu je mnoho treků na výběr. Vybavení, o kterém bude dnes řeč může být velice podobné i na jiných tůrách. V tomto článku se ale zaměříme na Everest Base Camp Trek.

59

Než vyjedete musíte zařídit několik věcí a koupit doma alespoň základní vybavení. Zbytek vybavení se dá dokoupit v Nepálu. V tomto článku si řekneme, co budete potřebovat s sebou. Investice do vybavení není levná, ale určitě se vyplatí a vybavení Vám vydrží na mnoho let.

Co určitě koupit v ČR?

  • Turistické boty – Potřebujete kvalitní značkové turistické boty. Boty si určitě kupte u nás. Boty musíte prochodit, aby si Vaše nohy na nové boty zvykly. Jakmile začnete 2 a více týdenní trek a budete mít puchýře, tak už se jich nezbavíte a budete trpět. Pokud kupujete nové boty, udělejte si několik výletů v okolí a choďte v nich každý den alespoň pár hodin. V Káthmandu koupíte zajímavé věci, ale kvalitní boty těžko. Potkal jsem Japonce, který si koupil nové boty a druhý den mu upadla na treku podrážka na jedné botě a další den na druhé. To určitě nechcete… Kvalitní boty koupíte v outdorových obchodech jako je Hanibal nebo podobné outdoorové obchody.
  • Batoh – Kvalitní batoh je další velice důležitá položka. Každý den ho budete mít na zádech několik hodin. S výjimkou těch co si zaplatí na nošení takzvaného Portera (nosiče). To je Nepálec, kterého budete platit za nošení batožiny. Batoh by měl mít kapacitu 50l a více. Záleží na každém jak se dokáže sbalit a minimalizovat. Já jsem si koupil verzi Pro batohu Deuter Aircontact a byl jsem naprosto spokojený. Jedná se o kvalitní batoh, který je radost nosit na zádech. Všechny polstery jsou velice pohodlné, bederní pás mi nevadil ani po několika týdenním nošení. Další kvalitní batohy mohou být od značek Ospray, Mammut, Pinguin nebo The North Face, ale ty nemám vyzkoušené. Je dobré mít sebou i tenký srolovatelný batůžek na malé tůry, když si necháte krosnu na pokoji. Tento mini batůžek je součástí Deuter Aircontact Pro nebo jej seženete třeba v Decathlonu.
  • Spacák – Na everest base camp trek určitě potřebujete spacák, na Annapurnu Vám vystačí deky na pokojích. Velký výběr spacáků je i v Káthmandu, některé vypadají lákavě, ale já jsem rád, že jsem si spacák dovezl svůj kvalitní. Protože v asii většinou neplatí to, co je psáno na štítku. Spacák potřebujete lehce sbalitelný a s komfortní teplotou něco pod 0 stupňů Celsia. A extrémní teplotou do -20 stupňů Celsia. Samozřejmě záleží na konkrétním období, kdy vyrážíte. My jeli již v Březnu, kdy je méně turistů. Teploty v noci byly opravdu nízké. Budete spát na pokoji, kde může být i -10 stupňů Celsia. Na pokojích bývají i deky, které můžete navíc použít. S dobrým spacákem určitě nezmrznete. S výběrem spacáku si nechte poradit od specialistů ve specializovaných prodejnách s horolezeckým vybavením. Opět doporučuji Hudy nebo Hanibal.
  • Merino oblečení – Merino oblečení můžete nosit několik dní, stačí ho nechat občas vyvětrat a nesmrdí. Určitě je dobré mít sebou alespoň 2 merino trička a merino spodní prádlo a 2 páry ponožek. Výbornou českou značkou prodávající merino oblečení je výrobce Sensor.
  • Sluneční brýle – Určitě si kupte kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. Ve vysokých nadmořských výškách je slunce velice agresivní a hrozí Vám bez kvalitních brýlí zánět spojivek. Nejlepší je asi značka Julbo, levnější se dají koupit v Decathlonu.
  • Opalovací krém – Opalovací krém s vysokým UV faktorem, balzám na rty. Tohle určitě nezapomeňte a mažte se několikrát denně. Věřte, že u moře se nespálíte tolik jako při vysokohorské turistice.
  • Vodní filtr nebo podobné – Voda v Nepálu pro normálního evropana není pitná. Hrozí Vám střevní potíže. Balená voda se prodraží. Filtrovat vodu vodním filtrem je zdlouhavé. Doporučujeme kapky Sanosil, stačí kápnout do vody a voda se dezinfikuje, dokonce voda ani nesmrdí jako po různých tabletách. Sanosil koupíte v lékárnách.
  • Léky – Doporučuji něco proti střevním potížím. Ibalgin, Paralen nebo podobné. Léky proti Altitude sickness (vysokohorské nemoci) koupíte v Nepálu, u nás se těžko shánějí. Antibiotika se můžou také hodit.
67

Co dále budu potřebovat?

Další vybavení můžete koupit v Nepálu, pokud chcete ušetřit. Vybavení v Nepálu se tváří jako oblíbené outdoorové značky za super cenu, ale jsou to všechno padělky. V porovnání cena/kvalita jsou ale dostačující.

  • Péřovou bundu – Velký výběr je v Káthmándú. Sice se jedná o padělky, ale svou kvalitou určitě postačí.
  • Goratexovou nebo nepromokavou bundu – Péřovka Vám promokne, v případě nepřízně počasí je potřeba přes ni přehodit nepromokavou bundu. Proto kupte trošku větší, aby jste se do ní vešli i s péřovkou.
  • Fleecová mikina – 2-3 mikiny určitě oceníte. Nemusí být nijak tlustá. Je lepší mít oblečeny třeba 3 na sobě a když Vám bude teplo, tak sundávat.
  • Zateplené kalhoty – Nebo thermo spodní prádlo pod outdoorové kalhoty.
  • Nepromokavé kalhoty – Můžete koupit v Nepálu, ale já doporučuji si zajít do Husky. Mají krásné a kvalitní outdoorové nepromokavé kalhoty za rozumné ceny.
  • Kraťasy – Když bude přes den teplo, určitě se rádi vyvětráte.
  • Trekové hole – Ne každý je používá, ale určitě se Vám půjde lépe, když si zvyknete.
  • Čepice
  • Rukavice – Teplé i nepromokavé. Nepodceňujte, ať nemáte omrzliny.
  • Nákrčník/kukla
  • Čelovka
  • Mačky – Není nutností, ale můžou se hodit, pokud půjdete třeba přes Cholla Pass. Stačí pouze návleky na boty s hroty.
  • Ručník
  • Žabky nebo nazouváky

Ať už zvolíte jakoukoliv cestu na Everest Base Camp trek, určitě nebudete litovat. Doporučuji to vzít přes Gokyo Lakes. Samotné Gokyo Lakes jsou zajímavější než Váš cíl Base Camp.

3116
Gokyo Lakes, Gokyo, Nepál

Doufám, že Vám tento článek trošku pomůže při balení se na cesty. Případné dotazy zanechte v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *